Jak naprawić batutę trampoliny?

Categories

Manufacturers

Jak naprawić batutę trampoliny?

Jak naprawić batutę trampoliny?

Trampoliny często spotykane są w obiektach sportowych oraz w klubach fitness, ale wzrasta ich popularność również w przydomowych ogrodach. Długi okres użytkowania sprawia, że batuty ulegają procesowi ścierania. Zwiększa to możliwość rozdarcia maty, a także starcia i rozerwania szwów. Bardzo ważna jest wtedy naprawa urządzenia, gdyż jakiekolwiek uszkodzenia batuty wiążą się z ograniczeniem bezpieczeństwa użytkowania trampoliny.

Kiedy należy zakupić nową matę?

W przypadku rozdarcia maty, należy ją niezwłocznie wymienić. Najlepszym rozwiązaniem jest zakupienie nowej batuty w miejscu, gdzie porad udzielają eksperci w dziedzinie tekstyliów technicznych.

Jak uniknąć uszkodzenia?

Naprawa jest znacznie łatwiejsza w przypadku prostokątnych aniżeli okrągłych mat. Istotne jest, aby nie dopuścić do umieszczenia na macie ciężkich i ostrych przedmiotów, które potencjalnie mogą uszkodzić batutę. Mata może zostać uszkodzona także wtedy, gdy jest za mała lub za duża w stosunku do ramy, w przypadku zbyt dużego napięcia oraz gdy przeciążenia podczas skoków są zbyt duże.

Jak naprawić batutę?

Mały otwór w macie:
Małe uszkodzenie przez przecięcie może zostać zaszyte grubą nicią lub zaklejone specjalnym materiałem termozgrzewalnym, który również poradzi sobie w przypadku, lekkiego poszarpania maty. Małe nacięcia/rozdarcia mają tendencję do powiększania się, dlatego zalecane jest, aby od razu wymienić matę.

Poszarpany materiał:
Zazwyczaj nie jest to wina fabryczna, a częstej i długiej eksploatacji materiału. Jeśli trampolina stoi na zewnątrz, może być to także efekt działania zwierząt. Warto mieć w takich przypadkach kołnierz zabezpieczający boki trampoliny, aby zapobiec jej postrzępieniu lub poszarpaniu.

Uszkodzenia spowodowane wypaleniem:

To najłatwiejsze uszkodzenia do naprawy. Przyczyną uszkodzenia może być żar z ogniska, fajerwerki czy nawet papierosy. Przede wszystkim należy zabezpieczyć krawędzie wypalonego otworu, aby zapobiec jego powiększeniu. W przypadku gdy otwór nie znajduje się na środku maty, a bardziej na boku, uszkodzenie nie powinno się szybko pogłębiać. Najłatwiejszym sposobem naprawy jest zastosowanie wysokiej temperatury - krawędzie dziury powinny się zgrzać ze sobą.

O czym należy pamiętać przed oddaniem maty do naprawy?

Przed zdjęciem maty z ramy należy zwrócić uwagę na wszystkie uszkodzone miejsca i zaznaczyć je w widoczny sposób. Zwróćmy także uwagę, w jaki sposób mata jest ustawiona na ramie i oznaczmy w odpowiedni sposób, aby po naprawie wiedzieć jak ponownie ją zamontować. Podczas zdejmowania batuty z ramy i odczepiania sprężyn, sugerowane jest zdjęcie wszystkich istniejących sprężyn w otworach ramy tak, aby były prawidłowo wyrównane. Konieczne jest umieszczenie naprawionej maty w tej samej pozycji, w jakiej znajdowała się przed naprawą, ponieważ polipropylen posiada pamięć kształtu. W przypadku nie zapamiętania w jakiej pozycji znajdowała się batuta przed naprawą i kolejno zamontowanie jej w inny sposób jej zamontowania może doprowadzić do znacznego skrócenia czasu możliwości użytkowania maty.



Scroll